Reguły wyraźnej higieny jamy ustnej są kultowe raczej wszystkim, bowiem wpajane są już od najmłodszych lat. Koncerny fabrykujące pasty do mycia zębów oraz inne akcesoria do higieny jamy doustnej prześcigają się w tworzeniu kampanii promocyjnych nie wyłącznie swoich artykułów jakkolwiek też zasad dotyczących zdrowia zębów. Stomatologia jest dziedziną medycyny, w jakiej pojawiają się jakiekolwiek odkrycia czy oryginalne rozwiązania i każde z nich jest niezwłoczne przekazywane społeczeństwu. I w teorii jest wszystko klarowne, każdy wie co robić ażeby uniknąć próchnicy.

Mimo to w rzeczywistości popełniamy masę grzechów, jakie doprowadzają do kłopotów z zębami. Chociaż wiadomo, iż zęby należy myć po posiłku, dużo osób przyznaje się do tego, że myje zęby zaraz po przebudzeniu, podczas porannej toalety. Jednak już po zjedzeniu śniadania tej czynności nie wykonują, pomimo że czyszczenie zębów ma na celu pomiędzy innymi właśnie usunięcie resztek jedzenia z jamy ustnej. Dodatkowym kłopotem jest podjadanie pomiędzy posiłkami oraz picie słodzonych napojów. Cukier jest najogromniejszym sprzymierzeńcem próchnicy i osoby, jakie miewają ubytki wielokrotnie przyznają się naturalnie do tego, że uwielbiają słodycze.

Dentyści zalecają by, kiedy tak właściwie nie ma dyspozycji umycia zębów po posiłku, choćby przepłukać je płynem do jamy ustnej czy też żuć gumę bez dodatku cukru. Higiena jamy ustnej jest bardzo znacząca, nie jedynie ze względu na walory estetyczne ładnego i świeżego oddechu jednakowoż też z uwagi na zdrowie całego organizmu.

Niewątpliwie podłożem dobrej higieny jest szczotkowanie zębów, najpoprawniej po dowolnym posiłku, niemniej jednak przynajmniej dwa razy na dzień, co weryfikuje szabat-dent.pl. Z czego potrzebne jest mysie zębów wieczorem, przed snem. Jednakże stomatologia zaleca również zastosowanie innych metod wspierających czystość w ustach. To na przykład nici zębowe, które użytkuje się po szczotkowaniu oraz które nienagannie usuwają resztki pokarmu spomiędzy zębów. Nie ulega wątpliwości albowiem, że zalegające pozostałości jedzenia ulegają rozkładowi, co z kolei prowadzi do przykrego zapachu bądź innych problemów.