Dziś lekarze coraz to częściej twierdzą, że tomografia komputerowa przeciwwskazania posiada, pomimo, iż nie są one zatrważające dla życia, to jednakże mogą mieć wpływ na nasz organizm, a tym samym na nasze zdrowie. Z tego również względu badanie, jakim jest tomografia komputerowa przeciwwskazania wyróżnia przede wszystkim dla kobiet, jakie znajdują się w okresie ciąży oraz w wieku rozrodczym. W tym czasie tomografia komputerowa przeciwwskazania mieści wtenczas badania w obrębie brzucha oraz miednicy u kobiet.

Jeżeli tomografia komputerowa ma obowiązek pozostać przeprowadzona w okresie, kiedy kobieta jest w ciąży używa się szczególnych osłon na ciało. Sporo przeciwwskazań obejmuje też dzieci, jakie mają poniżej dwóch lat, zaś w tym przypadku badania te wykonać należy na stricte ustalonych zasadach. Pacjentów, jacy nie mogą pozostać poddani tomografii komputerowej podzielono na kilka grup. Jedną z grup są pacjenci, których kategoryzuje się do grupy wzmożonego ryzyka. Do grupy tej należą przede wszystkim: pacjenci z wywiadem uczuleniowym, że schorzeniami tarczycy, z niewydolnością wątroby oraz z przewlekłymi schorzeniami płuc. Badanie, jakim jest rezonans magnetyczny polega w kluczowej mierze na umieszczeniu możliwego pacjenta w komorze aparatu.

W aparacie tym znajduje się stałe pole magnetyczne, jakie znamionuje się niezmiernie wysoką energią. W skutku przeprowadzania badania, jakim jest rezonans magnetyczny, powstają linie pola magnetycznego, które ustawiają się wokół ciała ludzkiego – znacznie więcej o tym na biorezonans. Prócz tego sam aparat, którym wykonuje się badanie, jakim jest rezonans magnetyczny nadaje fale radiowe. Fale te docierają do nieomalże wszelkich tkanek, jakie znajdują się w organizmie ludzkim, wzbudzają formowanie podobnych fal, a to zwane jest rezonansem magnetycznym. Fale, jakie wytwarzane są przez ludzki organizm z kolei odbiera aparat. Rezonator wykorzystuje w swej pracy jądro atomu wodoru, zaś to naturalnie dzięki temu, iż liczba jąder wodoru w przeróżnych tkankach jest różna, daje to możliwość zdobycia obrazu.

Potem z pomocą komputera wyznaczamy rezonans magnetyczny, co dopuszczalne jest to właśnie dzięki wykonaniu karkołomnych obliczeń. Rezonans magnetyczny nie użytkuje podczas badania promieni rentgenowskich, co powoduje, że nie ingeruje w niekorzystny sposób w organizm człowieka.