Kurowanie alkoholizmu obejmuje parę etapów. Jeżeli przyjrzymy się pracy ośrodków, które leczą uzależnienie od alkoholu, niezwykle szybko dostrzeżemy, że największą wagę przywiązuje się do leczenia psychologicznego. Terapia psychologiczna w grupie, indywidualna, a również rozmowy z psychologiem to tylko co poniektóre warianty leczenia psychologicznego. Z jakiej przyczyny taką wielką rolę odgrywa leczenie psychologicznego? Jak wiadomo, alkohol powoduje niezmiernie wiele zmian w życiu, ciele i w psychice.

Człowiek chory traci całkowitą kontrolę na sobą. Tutaj wszystko toczy się wokół upojenia alkoholowego. Po co w następstwie tego to leczenie psychologiczne? Bo nadrzędnym problemem i powodem tkwienia w alkoholizmie jest psychika. Wobec tego również zmiany tutaj są niebezużyteczne. Inicjacja leczenia to odnalezienie przyczyny alkoholizmu oraz odnalezienie sposobu, by z tego kłopotu się wydostać. Poznanie innych ludzi, jacy również borykają się z tym problemem, a także wspieranie się jeden drugiego.

Należy niemniej jednak nie zapominać, iż leczenie alkoholizmu trwa w zasadzie całe życie. Kłopot alkoholizmu w Polsce jest kłopotem coraz bardziej powszechnym. Zgodność z rzeczywistością jest jednakże niezwykle bolesna, bo większość chorych nie decyduje się na leczenie, bowiem albo nie przyznaje się przed samym sobą to alkoholizmu, czy też twierdzi, iż poradzi sobie sam. Leczenie alkoholizmu w pojedynkę, samodzielne jest niemożliwe – sprawdź wszywka alkoholowa Lublin. Tu potrzebne jest wsparcie osób profesjonalnych, profesjonalistów, a również bliskich. Jak wiele takie leczenie trwa? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, albowiem leczenie składa się z kilku etapów i na każdy etap należy poświęcić tyle czasu, ile żąda tego jednostka uzależniona.

Prócz tego po zakończeniu leczenia należy brać udział w spotkaniach dla anonimowych alkoholików. Alkoholik do końca życia będzie alkoholikiem, w następstwie tego także nadzwyczaj wiele osób uzależnionych powraca do nawyku, by w następnej kolejności rozpocząć drogę wyleczenia od początku. Niestety prawda jest taka, że leczenie trwa całe życie, a sukces oraz wytrwałość w stanie trzeźwości zależy jedynie wyłącznie od osoby chorej. Należałoby niemniej jednak walczyć o życie w trzeźwości.