Lekarz weterynarii przez wielu ludzi nazwany jest potocznie, jako weterynarz. Chwilowo uważa się, iż weterynarz jest jednym z trzech przedstawicielem nauk lekarskich, do których zakwalifikować wolno medycynę i stomatologie. Każdy doktor weterynarii, by mógł pozostać dopuszczony do wykonywania zawodu, ma obowiązek zakończyć pięcioletnie studia. Studia te zwą się wydziałem medycyny weterynaryjnej, zaś tytuł weterynarza nadawany jest przez okręgową izbę lekarsko – weterynaryjną. Wtedy to dana osoba pozyskuje prawo do leczenia chorych i cierpiących zwierząt.

To właśnie dzięki uzyskanemu tytułowi weterynarz posiada wiele uprawnień, zaś najistotniejszymi z nich są: badanie stanu zdrowia zwierząt, a też rozpoznawanie, zapobieganie, czy również zwalczanie chorób, jakie dotykają zwierząt – weterynarz Ząbki. Dodatkowo weterynarz ma prawo do udzielania rad oraz konsultacji oraz pielęgnacji zwierząt.

Jedynie fachowo wykształcony doktor weterynarii ma możliwość pracować w zakładzie urzędowym, a także może otworzyć swój własny osobisty gabinet. Nieodłącznym szczegółem pracy jakiegokolwiek weterynarza jest kontakt ze zwierzakami. W szczególności pacjentami są tutaj psy oraz koty, lecz wielokrotnie zdarzają się też inne gatunki zwierząt, jak żółwie, chomiki, lub także ptaki.

Na domiar tego jakikolwiek weterynarz, na co dzień kontaktuje się także z osobami, które są właścicielami owych zwierząt. Z tego też względu ważne jest, żeby wzbudził on ich zaufanie, po to, żeby bez trudu powierzyli mu zadanie leczenia swych ukochanych pupilków. Z reguły weterynarzami zostają miłośnicy zwierząt, co powoduje, iż swój zawód wykonują z miłością i oddaniem.