Stomatologia jest definiowana mianem dentystyki – jednakowoż te drugie objaśnienie pojawia się w praktyce o wiele rzadziej aniżeli pierwsze. W każdym bądź też razie stomatologia jest jednym z wielu oddziałów medycyny. Przedmiot jej zamiłowania stanowią choroby zębów i dziąseł. Mimo pozorom, nie jest to w żadnym wypadku oryginalna gałąź leczenia – odkrycia archeologiczne argumentują albowiem tego, iż zęby leczono ludziom już przed kilkoma tysiącami lat.

W zakresie stomatologii można wypunktować dużo specjalności. Wśród nich znajdują się m. in. stomatologia zachowawcza z endodoncją, protetyka stomatologiczna lub chirurgia dentystyczna. Z kolei doktor specjalizujący się w opisywanej tu dziedzinie medycyny jest zwany na ogół stomatologiem bądź też dentystą, choć w najwyższym stopniu właściwe są wyznaczenia lekarz dentysta oraz lekarz stomatolog. Tak samo jak ma to miejsce w przypadku wielu innych lekarzy speców, tak oraz tu jest wymagane zdobycie właściwego wykształcenia, doświadczenia oraz uprawnień – tak działa stomatolog.

Umożliwiają to szkolące lekarzy akademie lecznicze, których na obszarze Polski znajduje się parę. Każdy, kto chce się edukować w którejś z tych placówek musi zdać trafny egzamin. Studia lecznicze uważane są za ciężkie oraz wymagające od słuchaczy znacznego zaangażowania, a także ogromnych nakładów pracy. Wizytacja w gabinecie stomatologicznym prędzej lub w następnej kolejności nie ominie nikogo. Dość alarmującym faktem jest to, że do stomatologów trafiają coraz młodsi pacjenci. Wizyty u stomatologów nie należą do rozkosznych – m. in. z tego względu ludzie z nimi zwlekają aż do ostatniej chwili. Myśl choćby o borowaniu jest niezwykle zniechęcająca.

Na domiar tego przy tej sposobności wypada bez żadnych zahamowań wtrącić o jeszcze jednej istotnej kwestii, a mianowicie o czynniku finansowym. W Polsce na wizyty w gabinetach speców działających przy powszechnych przychodniach należy niestety niesłychanie długo czekać. Pacjenci także nieraz narzekają na zaniżony poziom zaświadczanych w nim usług. Inna kwestia, że nie wszelkie zabiegi są ogarnięte refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia.