W aktualnych czasach człowiek ma prawo ugotować praktycznie wszystko to, czego tylko zapragnie. Taki rozwój sytuacji nie powinien zdumiewać całkiem nikogo. Mnogość dogodnych towarów czy przypraw powoduje, iż kucharz może przygotować różnorakie specjały oraz smakołyki. Jedyną granicą jest jego prywatna wyobraźnia i pomysł. Niemniej jednak, temat ten jest też okazją do polemiki w społeczeństwie.

Co poniektórzy uważają bo, iż w pewnych sytuacjach człowiek ot tak przesadza. Mowa tutaj bezsprzecznie o konfrontacji dań prostych z daniami „wymyślonymi”. Wydaje się, że w takiej sytuacji nie wolno wystawić jednogłośnego werdyktu, ponieważ takie zachowanie całkiem mija się z celem. Również gotowanie dań prostych, jak oraz tych z gatunku „egzotycznych” jest w nowoczesnych czasach potrzebne. Taki rozwój wypadków sprawiony jest tym, że po ziemi chodzą różni ludzie, jacy posiadają rozmaite smaki. Dla jednych danie stereotypowe będzie czymś jedynym, jakkolwiek znajdą się również tacy ludzie, jacy będą zachwycali się wyłącznie potrawami niecodziennymi.

Nieraz sprawa gotowania staje się o dużo bardziej absorbująca aniżeli można to przypuszczać, lecz nie, jeżeli ma się potrzebne wyposażenia, jak thermomix – znacznie więcej na thermomix Jastrzębie-Zdrój. Bywa, że zdecydowanie przyzwoiciej jest podszkolić się w zakresie gotowania, aby nowatorskimi, znacznie bardziej wymagającymi daniami zdołać olśnić wszystkich gości, jacy dostąpią tego zaszczytu i będą mogli spróbować owego dania.

Nie jest pod żadnym pozorem tak łatwo wziąć pod uwagę wykonanie słusznych dań. Bywa, iż wymagane jest doświadczenie oraz rady osób, które miały już do czynienia z takimi potrawami. Wtajemniczeni kucharze zapewne świetnie radzą sobie nawet z najbardziej wymagającymi potrawami, należy niemniej jednak właściwie się do tego przygotowywać. Składniki, które użytkowane są do przygotowywania dań bez niepewności muszą być najwyższej jakości. Ważne jest też to, by postępować względem wszelkich wskazówek, bo zanadto krótkie gotowanie, smażenie lub pieczenie, lub ewentualnie wykonanie czegoś po swojemu może okazać się jednak złą drogą w ramach postępowania odnośnie rzeczowej potrawy.