Zdrowie

Gabinety stomatologiczne oraz powiązane z nimi obawy – jak nie obawiać się dentysty?

Mimo iż ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązujące oraz płaci je nieomalże każdy obywatel stworzonego przez nas kraju, wiele Polaków nie korzysta z usług stomatologów oferowanych w przychodniach. Najczęstszym powodem tego jest jakość samych profesjonalnych usług. Bywa, że plomby wykonywane na przychodni wypadają już po paru dniach oraz następne wizyty kończą się tak samo. Stomatolodzy w takich wymogach nie dysponują sprzętem najlepszej jakości. Czasami, co nie może mieć miejsca, nie przykładają oni odpowiedniej wagi do swojej pracy.

Przez to tylko pogarszają stan zębów pacjentów. Należałoby wtrącić też o uprzejmości, bo to w największym stopniu zauważa pacjent, jaki tego samego dentystę odwiedzi na osobistej wizycie. Pacjent tratowany jest wówczas z mnóstwo pokaźniejszą uprzejmością, a stomatolog podchodzi indywidualnie do każdego przypadku – tak, jak w gabinecie ortodonta września. Z przyczyny tych różnic dużej grupy pacjentów decyduje się na prywatne wizyty oraz ponosi dodatkowe koszty leczenia. Wizyty prywatne są o dużo korzystniejsze dla dobrego samopoczucia naszych zębów nie każdy jednak ma prawo sobie na nie pozwolić. Leczenie jednego zęba na prywatnej wizycie ma prawo nas kosztować mniej więcej 50-100 zł. Leczenie kanałowe to już koszt kilkuset złotych.

Ceny nie są wobec tego małe, jednak mimo to w prywatnych przychodniach często są kolejki, a termin wizyty nie rzadko oddalony jest o parę dni, a nawet miesięcy z powodu ogromnej liczby chętnych. Wizyty u stomatologów nie są przyjemne. Borowanie czy usuwanie zęba z reguły jest bolesne, przez co wielu pacjentów stroni od wizyt u stomatologów tak długo, jak jest to tylko dopuszczalne.

W jaki sposób się okazuje wolno odwiedzić stomatologa oraz podczas wizyty nie odczuwać bólu. Wszystko zależy naturalnie od podejścia samego dentysty. Jeden lekarz może podczas jednorazowej wizyty zająć się jednym zębem, a inny będzie prosił o parę wizyt, przy czym cały czas leczenie będzie dotyczyło tego samego zęba. W pierwszym przypadku niemniej jednak wizytę nie będziemy napomykać przyjemnie. W drugim natomiast najpewniej w ogóle nie poczujemy bólu. W wypadku wielu wizyt borowanie przebiega etapami. Po każdym z nich zakładana jest tzw. trutka, dzięki jakiej kolejna wizyta również będzie bezbolesna. W ten sposób jeden po drugim egzekwowane borowanie poprzedzane jest znieczulaniem.